15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://bayankokos.com 300

Alışveriş Bir Bağımlılık Mıdır?

Alışveriş Bağımlılığı Nedir?

Alışveriş yapmayı sevmeyen (özelikle kadınlar) yoktur. Fakat bazen bu istek kontrol edilemeyen bir durum halini almaya başlar ve bu durumda aşırı ve gereksiz alışveriş yapma durumu söz konusu olur. Kişi ihtiyacı olmasa bile kendini alışveriş yapmaktan alıkoyamaz ve kendine hakim olması ve kendini durdurması güç bir hale gelebilir.

Bu durum psikolojik de olabilir; Depresyona yakın duygular hissedilmeye başlandığında, kişi bu mutsuzluk haliyle kendini alışveriş yapmaya verebilir ve bu durumda alışveriş bir ihtiyaç değil bir huzur bulma dertleri unutma aracına dönüşebilir. Bu durum sonucunda aşırı borçlanabilir, ilişkiler bozulabilir ve daha çok depresyona girilebilir. Kişi en dibe vurana kadar bu bağımlılığı sürdürebilir.

Alışveriş bağımlılığı
Alışveriş Bağımlısı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

  • Kendinizi mutsuz yada çaresiz hissettiğiniz zamanlarda hemen alışverişe koşuyorsanız,
  • Yaptığınız gereksiz harcamalar sonucunda kendinize kızıp, pişmanlık yaşıyorsanız,
  • En sıkıntılı ve huzursuz anlarınızda bile, aklınıza alışveriş yapma fikri geldiğinde her şeyi unutup, mutlu olup heyecanlanıyorsanız,
  • Aldığınız ürünleri gereksiz bulup, kullanmayı bile gereksiz duyuyorsanız,
  • Eşinize, dostunuza alışverişte yaptığınız harcamalar ile ilgili yalan söyleyip, saklama gereği duyuyorsanız,
  • Alışveriş yaparken aşırı derecede mutlu olup, eve geldiğiniz zaman gereksiz harcamalar yaptığınız için kendinize kızıyor ve pişmanlık yaşıyorsanız,
  • Sürekli Alışverişte yaptığınız ya da yapacağınız harcamaları düşünüyor, ve bununla ilgili hesap kitap yapıyorsanız alışveriş bağımlısı olduğunuzu kabul etmelisiniz. Gerekirse psikolojik destek de alarak bu bağımlılığınızı bir an önce kontrol altına almalısınız.
Kategori:Alışveriş
Önceki Gönderi
Paykasa Nedir?
Sonraki Gnderi
Banyoda Duvar Kağıdı Kullanılır Mı?

0 Yorum

Cevapla