15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://bayankokos.com 300

Mide Kanseri

Mide Kanseri Nedir? Kimlerde Görülür?

Sindirim sisteminde yer alan ve yediğimiz besinleri sindirmeye yarayan mide organında oluşan kanser türüne mide kanseri denir. Diğer kanser türlerine oranla, bu kanser türü, mide borusu ve ince bağırsak olmak üzere başka organlarda  yapabilir. Her yüz kanser tanısından 2’si mide kanseri tanısıdır. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre iki kat daha fazladır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber ülkemizde her 100.000 kişiden 45’inde mide kanseri tanısı konmaktadır.

Mide Kanserinin Nedenleri

Mide kanserinin görülmesinde en büyük etken beslenme alışkanlığıdır. Tuzlu gıdaların sıklıkla tüketilmesi, sebze ve meyve tüketiminde yetersizlik beslenmeye alışkanlarına ilişkin başlıca nedenleridir. Nitrik tuzlar ve nitrat içeren besinler zamanla midede kanser hücrelerinin gelişimine sebebiyet verir. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımın yanı sıra kalıtımsal faktörler de hastalığın görülme oranını arttırmaktadır. Hastalıktan korunmak için erken teşhis son derece önemlidir çünkü mide kanseri en çok yayılan kanser türüdür.

Mide Kanserinin Başlıca Belirtileri

Genellikle muayene sırasında mide bölgesinde bir kitle tespit edilir. Bunun dışında mide bölgesinde ağrı, midenin ağırlaştığı hissi, yemekten sonra görülen rahatsızlık, bulantı, kusma, hızlı kilo kaybı, halsizlik ve mide ve bağırsakta görülen kanama hastalığın başlıca belirtileridir. Mide kanserinde en etkin teşhis yöntemi olarak endoskopi uygulanır. Bu yöntemde ucuna kamera bağlı bir borunun yardımıyla mideye girilir ve doktor tarafından yapılan gözlem sonucunda mideden alınan bir parçaya biyopsi uygulanarak teşhis edilir.

Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları

Mide kanseri tedavisinde etkin yöntem ameliyattır. Hastalığın yayıldığı durumlarda sadece tümörü çıkarmak yetmez, mide tamamen alınır. Erken tanı konması hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir. Mide kanseri hastalarının sigara ve alkol kullanımı bırakmaları şarttır. Bunun yanında hastalıktan korunmak için fazla sıcak ve soğuk içeceklerle yapay gıdaların tüketilmemesi gerekir. Hayvansal gıdaların kullanımı azaltılmalı, egzersiz yapılmalı, stresten uzak bir yaşantı sürmek ve yorgunluktan kaçınmak gereklidir.

Kategori:Sağlık
Önceki Gönderi
Limon Maskesi
Sonraki Gnderi
Yüz Bakımı Ürünlerini Ne Kadar Kullanmalıyım

0 Yorum

Cevapla