15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://bayankokos.com 300
Gereksiz Alışverişlerimizi Nasıl Kontrol Ederiz?

Gereksiz Alışverişlerimizi Nasıl Kontrol Ederiz?

Alışveriş konusunda her zaman kendimizi tutmaya çalışsakta maalesef birbirinden cazip pazarlama stratejileri bizi yine satın almaya itiyor. Her sezona özel indirimler, kampanyalar birbirinden yaratıcı vitrinler irademizi zorluyor. Pazarlama stratejileri bunlarla bitmiyor. Dükkânların aydınlatma sistemleri, müzik ses ayarları, seçtikleri şarkılar alışveriş isteğimizi artırabiliyor.
Hatta yiyecek alışverişi için dahi alışverişi tetikleyen sistemler oluşturulmuştur. Örneğin çikolatalar neden kasanın önündedir. Neden ekmek ve süt en arka raflardadır. Bu şekilde ekmek almaya gittiğinden aklını çelebilecek cipsler vb. satın alabilirsiniz.

Gereksiz Alışverişlerimizi Nasıl Kontrol Ederiz?
Ekonominizi kontrol altına almak isterken birden kendinizi hiç de ihtiyacınız olmayan şeyleri almış mı buluyorsunuz? Tasarruf için güçlü bir irade gerekiyor. Ancak pazarlama stratejilerini bilmeniz sizi de stratejik yaklaşmaya yardımcı olur.
Ünlü bir ekonomi uzmanı “Konu alışveriş olduğunda hepimiz çocuklaşıyoruz” demişti. Tüketim toplumu haline gelmek istemiyorsak her bireyin kendine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Finansal bilgi, eğitim, gelir düzeyi, sosyal sınıf aslında çok fark etmiyor. Gerçekten alışveriş esnasında çocuklar gibi her gördüğümüzü almak istiyoruz.
Ancak şu da bir gerçek ki 21 yaş ve altı, dürtüleri ile hareket ettiklerinden büyük alışverişler yapmaları en yüksek demografik yapı gibi görünüyor. Gençler için problemin hem biyolojik hem de sosyal açıdan bir açıklaması var.
Büyük Beyin Testi’nin tasarımcılarından biri olan Open University ile örgütsel davranış profesörü olan Mark Fenton-O’Creevy, “Beynin dürtü kontrolünden sorumlu olan kısmı 20’lerin başına kadar tamamen gelişmiyor” diyor. Tasarruf yapmak istiyorsak, alışveriş psikolojisi ile ilgili bilgilenmek gerekiyor.

Kategori:Alışveriş, Genel
Önceki Gönderi
Ankara Eşya Deposuna İhtiyacı Olanlar İçin Küçük İpuçları
Sonraki Gnderi
Kolay Alışverişin 5 Püf Noktası

0 Yorum

Cevapla